PÁLYÁZATOK, PROJEKTEK ÉS REFERENCIÁK
Tevékenységek széles köre:
- műszaki-tudományos együttműködés
- részvétel HNF-projektekben
- HNF-létesítése fővállalkozásban
Projekt tartalma: A projektben egy új, a gyakorlatban anyagvizsgálatokra használható hideg neutronok előállítását elősegítő új generációs, növelt élettartamú, egyfázisú cseppfolyós hidrogén termoszifon kifejlesztése valósult meg.
A kisenergiájú neutronok előállítására szolgáló berendezés a Hidegneutron Forrás (HNF), aminek fő funkcionális eleme a reaktorzóna közelében található Vákuum Konténer belsejében elhelyezett tartály, a Moderátor Cella, megtöltve alacsony hőmérsékletű és jó neutronlassító tulajdonságú anyaggal (cseppfolyós hidrogénnel), ami a neutronokat lehűtve lassabb mozgásra készteti. A HNF Vákuum Konténeren belül helyezkedik el a Moderátor Cellát megtöltő neutron lassító közeg hűtését biztosító egész Termoszifon. A Termoszifon alsó részét az alumínium ötvözetből készült Moderátor Cella és az ezt körülvevő szintén alumínium ötvözetű Hélium Köpeny, együttesen a duplafalú Moderátor Kamra alkotják. A két fal között áramlik a hűtőgépből odavezetett hideg hélium gáz, a Moderátor Cellának járulékos hűtést biztosítva és teljesen körülvéve azt. A lassító közeg elsődleges hűtését a Termoszifon felső részén a Hőcserélő biztosítja, ez a csövezéssel együtt rozsdamentes acélból készül. A Termoszifon Hurkot alkotó Moderátor Kamra, Hőcserélő és összekötő csövezés a Vákuum Konténer szintén rozsdamentes acél felső karimájához van erősítve. A Termoszifon Hurokhoz az acél felső karimán keresztül csatlakoznak a kiszolgáló alrendszerek. A nukleáris üzembiztonság céljából a HNF Vákuum Konténeren kívüli alrendszereit környezeti hőmérsékletű, szintén nagytisztaságú hélium gáz köpeny veszi körül, amelynek nyomása és szennyező tartalma folyamatosan monitoring alatt áll.
A hideg neutronok előállítását elősegítő új generációs, növelt élettartamú, egyfázisú cseppfolyós hidrogén termoszifon kifejlesztése a Széchenyi 2020 keretében a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) 2.1.1-15 számú felhívásán elnyert 179 052 400 forint összegű európai uniós és hazai támogatás segítségével valósult meg.
Projekt befejezési dátuma: 2018.12.31.
Kapcsolódó sajtóközlemény a nyilvános dokumentumok között található.
- Eljárás és berendezés fejlesztése neutronforrások fényerejének vizsgálatához valamint neutronoptikai rendszerek minőségbiztosításához
- Konzorciumi együttműködésben a Magyar Tudományos Akadémia Wigner Fizikai Kutatóközpont, Szilárdtestfizikai és Optikai Intézet, Neutronspektroszkópiai Osztályával, valamint az ANTE Innovatív Technológiák Kft.-vel
- A konzorcium által elnyert támogatás összesen 80.000.000,- Ft
- HNF Technologies Kft. támogatása ebből: 15.000.000,- Ft